February 26, 2011 10:57
Blogger
klimatyzacja VRV
February 14, 2011 13:56
Blogger
klimatyzacja chłodnice
Praca w układach zamkniętych klimatyzacji pozwala uniknąć problemów, które stwarzają otwarte układy chłodzenia wody - wieże chłodnicze, w tym problemy z korozją, bakteriami ( legionella ), zanieczyszczeniem wody, itp. Stosując chłodnice wentylatorowe unika się kosztów urządzeń do uzdatniania wody i chemikaliów w nich stosowanych.
Chłodnice klimatyzacji wykonywane w GA Polska mają nowoczesną konstrukcję, wysoką wydajność wynikającą ze stosowanych w nich miedziano-aluminiowych wymiennikach ciepła oraz dobrą ochronę antykorozyjną dzięki zastosowaniu blach ocynkowanych z opcją malowania proszkowego. Woda technologiczna jest chłodzona w lamelowym wymienniku ciepła za pomocą wymuszonego przez wentylatory przepływu powietrza. Chłodnice są wykonywane w wersji poziomej lub pionowej.
Do wymagań procesowych dobierana jest jedna z wielkości ( od 1- do 18- wentylatorów ), z wymaganym poziomem głośności ( 4 różne prędkości obrotowe silników ) i odpowiednimi do narzuconych ograniczeń oporami przepływu wody przez chłodnicę. Oferowane regulatory wentylatorów pozwalają na znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, gdyż do pracy włączana jest tylko niezbędna - dla utrzymania zadanej temperatury schłodzonej wody - ilość wentylatorów.
Do chłodzenia silników spalinowych napędzających generatory prądu GA Polska oferuje chłodnice dwu-obiegowe, gdzie w jednej obudowie umieszczono obieg wysokotemperaturowy HT - chłodzenie płaszcza silnika, oraz obieg niskotemperaturowy do chłodzenia układu smarowania czy też intercooler'a.
Do chłodnic, od których wymagane jest znaczne schłodzenie wody przy bardzo wysokich temperaturach otoczenia oferujemy niskociśnieniowy układ zraszania, pracujący na wodzie wodociągowej. Automatyczne włączenie zraszania następuje tylko wtedy, gdy niemożliwe jest uzyskanie schłodzenie w trybie pracy "suchym". W praktyce dotyczy to tylko najgorętszych dni lata - przez pozostałą część roku zraszanie nie jest wymagane. W porównaniu do wież chłodniczych daje do ogromne oszczędności w zużyciu wody.
January 25, 2011 14:27
Blogger
Freon R22 a klimatyzacja
W ostatnim dziesięcioleciu co roku do serwisu klimatyzacji (czytaj: do uzupełniania ubytków czynnika wynikających z emisji z nieszczelnych urządzeń) zużywano w Polsce 400-500 ton R22. Jednak przystępując do Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się całkowicie zaprzestać od 2010 r. stosowania tzw. pierwotnych HCFC, tj. czynników pochodzących bezpośrednio od producenta.
Aktualną podstawą prawną jest Rozporządzenie (WE) nr 1005/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 września 2009 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Zgodnie z tym aktem od 1 stycznia 2010 r. nie wolno wprowadzać do obrotu (czyli sprzedawać) tzw. pierwotnych czynników z grupy HCFC, ani odzyskanych czynników nie poddanych procesowi regeneracji. Za „pierwotne” uznaje się takie czynniki, które nie były wcześniej używane, czyli nie pochodzą z odzysku. Dotyczy to przede wszystkim czynnika R22 – dobrze znanego płynu roboczego, wciąż powszechnego co najmniej w dziesiątkach tysięcy instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych w Polsce.
Obecnie – lecz nie dłużej niż do grudnia 2014 r. – można nabywać oraz stosować do konserwacji i serwisowania istniejących urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych wyłącznie zregenerowany czynnik R22 pochodzący z odzysku. Regeneracja oznacza poddanie czynnika kompleksowemu procesowi oczyszczania i badania jakości, którego kulminacją jest wydanie certyfikatu potwierdzającego, że zregenerowana substancja odpowiada parametrom jakościowym oryginalnego czynnika.
Jedyną organizacją prowadzącą regenerację czynników chłodniczych w Polsce jest Fundacja Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON, co w praktyce oznacza, że Fundacja jest jedynym źródłem legalnego czynnika R22 w Polsce.
Dla przedsiębiorców korzystających z urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz dla firm serwisowych oznacza to, że nie można kupić nowego czynnika, ale też, że nie można wykorzystać czynnika pierwotnego do dopełniania ubytków z istniejących instalacji. Byłoby to niezgodne z obowiązującym prawem. W praktyce – ewentualne zapasy pierwotnego R22 zakupione przed początkiem 2010 r. muszą zostać przekazane do zniszczenia.
Ponadto, zgodnie z w/w Rozporządzeniem, czynnik poddany recyklingowi (czyli odzyskany z urządzenia i tylko pobieżnie oczyszczony) może zostać użyty do serwisu urządzeń – ale tylko tego samego klienta, z którego instalacji został on odzyskany.
Pierwszym i zasadniczym problemem organizacyjnym wynikającym z omawianej legislacji jest niedobór zregenerowanego czynnika R22 pochodzącego z odzysku. Niemożność uzupełnienia ubytków oznacza mniejszą sprawność funkcjonowania instalacji klimatyzacji, co może prowadzić nawet do przestojów w procesach produkcyjnych.
Po drugie, emisja czynnika R22 do atmosfery jest bardzo kosztowna. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Środowiska z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska koszt emisji związków z grupy HCFC w 2010 r. wynosi aż 52,10 zł za każdy 1 kg. Każdego roku stawka ta podlega waloryzacji wskaźnikiem inflacji.
Zgodnie z uzasadnieniem Ministerstwa Środowiska, tak wysoka stawka ma motywować do dbania o szczelność i modernizację instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz do wymiany czynników HCFC na bardziej przyjazne środowisku czynniki HFC.
January 22, 2011 09:08
Blogger
Wentylacja z odzyskiem
Natomiast z kuchni i łazienek powietrze jest wyciągane i przez centralę wentylacyjną z odzyskiem i wyrzucane na zewnątrz budynku. W kuchni stosuje się oprócz kratki wywiewnej również podłączenie do okapu nad piecem. Okap kuchenny powinien być wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy. System kanałów w centrali tak jest pomyślany aby usuwane powietrze przepływając przez rekuperator ogrzewało napływające z zewnątrz świeże powietrze. Ruch powietrza w domu jest stale wymuszony i powietrze z pokoi przepływa do kuchni i łazienki. Taki sposób przepływu powoduje że do pokoi nie napływają zapachy i wilgoć z kuchni i z łazienek. Rekuperatory raczej instaluje się w nowych domach gdzie na etapie projektu budowlanego przewidziano system kanałów nawiewno – wywiewnych.
Do wad wentylacji z odzyskiem zaliczamy:
January 14, 2011 13:26
Blogger
funkcje klimatyzacji
- Ogrzewanie powietrza ( możliwe przy klimatyzatorach z pompa ciepła),
- Szybkie chłodzenie
- Osuszanie powietrza (przydatne zwłaszcza w lecie),
- Filtrowanie powietrza
- Cicha praca( nawet wtedy gdy urządzenia pracuje na pełnych obrotach)
- 24-godzinny programator umożliwiający ustawiania godzin włączania i wyłączania urządzenia.
January 14, 2011 13:21
Blogger
jak działa klimatyzacja
Współczesne klimatyzatory są coraz bardziej skomplikowanymi ale też coraz tańszymi i bardziej dostępnymi urządzeniami.
Zapewniają nie tylko chłodzenie, ale również utrzymanie właściwej wilgotności powietrza (zarówno osuszanie, jak i w niektórych wypadkach zwiększenie wilgotności).
Dzięki coraz doskonalszym typom filtrów potrafią skutecznie usuwać zanieczyszczenia; pyłki i inne alergeny oraz zapachy z obrabianego powietrza. Z roku na rok coraz bardzie zaawansowane są układy sterujące i coraz prostsza obsługa klimatyzatorów.
Zasada działania klimatyzatora jest prosta jedna jego część zawierająca parownik zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i po przejściu przez chłodnicę wypuszcza je schłodzone, a druga - ze sprężarką i skraplaczem - pobiera powietrze z zewnątrz, aby schłodzić gaz krążący w klimatyzatorze i po odebraniu zysków ciepła usuwa je na zewnątrz.
W uproszczeniu można powiedzieć, że dzięki sprężaniu i rozprężaniu gazu chłodniczego możemy uzyskać w zależności od potrzeb gorący lub zimny czynnik. W jednym z wymienników płynie zimny czynnik, która ochładza przepływające powietrze, dzięki czemu uzyskujemy efekt chłodzenia. Natomiast w tym samym czasie samym czasie w drugim wymienniku płynie gorący czynnik, który ogrzewa przepływające powietrze, dzięki czemu uzyskujemy efekt grzewczy. W większości klimatyzatorów istnieje możliwość dowolnego ustawienia trybu pracy dla wymiennika wewnętrznego i zewnętrznego. Dzięki temu nasz klimatyzator może albo chłodzić, albo ogrzewać nasze pomieszczenie.
January 14, 2011 13:14
Blogger
klimatyzacja
Jak mieszka się w domu, w którym panuje duszący upał, źle. Jak efektywnie pracują pracownicy firmy, w której pomieszczeniach człowiek zalewa się potem, a wydajność pracy się obniża.
Dobrze zaprojektowany system klimatyzacyjny potrafi skutecznie zniwelować problem przegrzania pomieszczeń.
Wysokiej klasy, klimatyzacja spełnia nie tylko rolę urządzenia chłodzącego, ale także doskonale wkomponuje się w estetykę nowoczesnego wnętrza. Umiejętnie dobrany oraz zamontowany klimatyzator może stać się niemal niezauważalnym elementem dekoracyjnym każdego pomieszczenia.
Brazylijskie miasta to osławione slumsy, przestępczość i narkomania. Jeżeli wytnie sie kolejne partie dżungli, to Indianie tam mieszkający będą musieli iść do miast - plantacje nie dadzą utrzymania - zwiekszając już problem przeludnienia i jego skutki. Dziś jest ich ok mln bo ludy pierwotne mają skomplikowane ale skuteczne systemy regulacji rozrodczości. To wszystko się rozpadnie.
To wszystko już dostali australijscy Aborygeni czy afrykańscy Sanowie (Buszmeni). Rozbito struktury plemienne, zniszczono wielowiekowe tradycje dając alkoholizm, narkomanię, choroby. I bezsens istnienia. Przeciez prawdziwymi plucami swiata sa oceany i morza a nie lasy... . Lasy praktycznie tyle samo konsumuja co produkuja tlenu i mit ze las to zielone pluca jest calkowicie falszywy. Stary las potrafi wytworzyc deficyt tlenowy bo zuzywa wiecej tlenu jak produkuje. Tak to jest jak sie powtarza klamstwa powszechne , i pozniej wypisuje wielkimi literami tytuly artykulow ktore maja nastraszyc ludzi. jesli ekolodzy sa " przerazeni ze brazylia chce niszczyc ZIELONE PLUCA" TO TYLKO POKAZUJE jak bardzo wikszoscz nich jest niekompetenta, niedouczna i jak bardzo zaklamana.Tak mocno lobbuja zeby Brazylia dalej https://przepychanie.com.pl byla biednym zacofanym krajem, ze w retoryce uzywaja nawet ludnosci tubylczej ktora od dawna powinna zostac zintegrowana z krajem w ktorym mieszkaja. Widac komus pasuje taki a nie inny obraz Brazyli i prezydent ktory chce rozwijac gospodarke jest nazywany szkodnikiem...Pytanie kto jest tak naprawde szkodnikiem w Brazyli..Ciężko polemizować z kimś kto tak bredzi, więc nawet nie będę. Brazylia powinna dostąc ultimatum od reszty świata: albo nie tknie tych lasów albo będzie inwazja. Ci kretyni zniszczą nasz świat. I jeszcze mędrki ala Piotr Trzesniowski będą mówić, że to tylko przypadek...o jeszcze tylko informacja (bo wprost nikt jak zwykle nie pisze co jest przyczyną tej całej wycinki) po co te uprawy soi, bo jeszcze zaraz trafi się ktoś kto pomyśli, że na mleko sojowe :)
"W skali świata około dwóch trzecich wszystkich zwierząt gospodarskich trzymanych jest w systemach chowu intensywnego. Cechuje się on szybkim rozwojem i wysoką wydajnością. Jednak, aby to osiągnąć niezbędne są olbrzymie ilości zbóż i soi, roślin, które z powodzeniem mogłyby być wykorzystywane jako pożywienie dla ludzi. Zamiast tego służą do karmienia zwierząt, które dopiero później zjadane są przez ludzi. Jest to bardzo nieefektywny sposób wykorzystania wysokobiałkowych roślin. Według szacunków UNEP każde 100 kcal przeznaczonych do karmienia zwierząt daje tylko 17 kcal w postaci mięsa bądź produktów mlecznych.
Ponad 90% soi oraz 60% jęczmienia i kukurydzy służy jako pasze dla zwierząt."
Archive
- August 2024
- December 2023
- February 2022
- January 2021
- October 2018
- December 2017
- April 2017
- February 2017
- November 2016
- April 2016
- February 2016
- November 2015
- September 2015
- November 2014
- September 2014
- June 2014
- February 2014
- October 2013
- August 2013
- May 2013
- March 2013
- January 2013
- December 2012
- November 2012
- September 2012
- August 2012
- July 2012
- June 2012
- March 2012
- February 2012
- December 2011
- November 2011
- September 2011
- August 2011
- July 2011
- June 2011
- May 2011
- April 2011
- March 2011
- February 2011
- January 2011